BACKLİNK NEDİR NASIL ALINIR?

Backlink nedir sorusuna cevap olarak geri bağlantı, bir sitenin bir başka siteye verdiği bağlantı olarak nitelendirilir ve kabul edilir.

Bir web sitesi için olmazsa olmaz olan backlink, web sitesinin popülerliğini yani görünürlüğünü arttırmak ve sitenin başarıya ulaşmasını sağlamak amacıyla en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Backlink sayesinde güvenli ve kaliteli web siteleri diğer web sitelerinden ayrılır.

Bir web sitesi diğer web siteleri tarafından ne kadar sıklıkta öneriliyorsa bu web sitesi kalitelidir ve arama motorlarında üst sıralarda yer alır.

Backlink Paketleri Neden Gerekli?

Backlink paketleri, hem web sitesi sahipleri hem de ziyaretçiler için fayda sağlamaktadır. Bu fayda web sitesi sahibi, farklı internet siteleri tarafından tavsiye edildiğinde, yeni bir ziyaretçi kazanma imkanı oluşturur. Ziyaretçiler ise internette dolaşırken ilgisini çekebilecek farklı bir web siteleri keşfetme dolayısıyla aradığı konu hakkında daha fazla bilgiye erişebilmekten faydalanır. Ayrıca backlink sayesinde web siteniz referans olarak gösterilebilir.

Bir web sitenin arama motorundaki yeri, kaliteli backlink ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin insanlar rahatsızlandığında internetten çözüm ararlar buldukları tavsiye ve sonuçlar insanlar için önem taşır. Backlinkte internet üzerindeki tavsiye olarak düşünülebilir. Bu yüzden bir web sitesi için backlink almak gereklidir.

Backlink Paketleri Nasıl Alınır?

Backlink paketleri nasıl alınır sorusuna geçmeden ilk önce bilinmesi gereken, bağlantının geçerliliğini yitirmemesi ve Google algoritmalarına yakalanmaması gerektiği bilinmelidir. Yani her bağlantı işe yarayacak diye bir kural yoktur.

Günümüzde en sık kullanılan backlink alma yöntemi tanıtım yazılarıdır. Bir haber ya da makale içerisinde bulunan linkler ile işlem yapılmakta ve kelime sıralamalarında başarı amaçlanmaktadır.

Mühendisler açısından bakıldığında backlink satın alma ücretsiz gerçekleşen bir link türü işlemidir. Günümüz şartlarında link içeriğinin kaliteli olması dolayısıyla ücrete tabi olması gerekmektedir. Bu yüzden çoğu web siteleri ücretli olaraktan tercih yapmaktadır.

Akıllarda oluşan başka bir soru olarak Google backlink nasıl alındığıdır. Google backlink farklı ve kaliteli içerik üretilip ziyaretçilere hizmet sunularak alınabilir. Dolayısıyla sizin bir ücret ödemenize gerek kalmayıp tek yapmanız gereken yaratıcı ve kaliteli içerikler oluşturup bununla birlikte etkileşime giren ziyaretçilerin size sunduğu bağlantı türleridir.

Temel amaç olarak güncelliğini yitirmeyen türler tercih edilip, tanıtım yazılarına önem vermek gerekmektedir.

Backlink Paketi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı Backlink Paketleri

Backlink paketi alırken öncelikle doğal linkler edinmeye dikkat etmek gereklidir. Böyle bir imkan yoksa olabildiğince doğal linkler ediniyor gibi gözükmeye çalışmak oldukça önem taşımaktadır. Ayrıca kendi web sitenizle aynı dilde yayınlar yapan sitelerden, sağlam ve kaliteli sitelerden backlink paketi almakta doğal linkler kadar önemlidir.

Backlink paketlerinin gerçekten işe yaraması için gerçek ziyaretçiler tarafından tıklanabilir backlink çalışmaları yapılmalıdır. Aksi halde alakası olmayan web sitelerine sadece imkanları el verdiği için ve tıklanmayacağını bile bile backlink verebiliyor. Bu da backlinkin işe yaramadığını gösterir. Dolayısıyla çok fazla backlink paketi alımı yapıldığında web siteniz cezaya çarptırılmasına neden olabilir. Buna da sandbox (Google tarafından Güvenilir ve Doğru sonuçlar için sistem hatalarını ve / veya yazılım açıklarını yayılmadan azaltmak amacıyla çalışan programları ayırmak için bir güvenlik mekanizmasıdır.) adı verilir.

Başarısız Backlink Paketleri

Uçuk kaçık ya da çok uygun ücretli backlink paketlerine dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bunların yapabilecekleri en büyük ve tek mucize Google tarafından web sitenizin hoşlanılmamasını sağlıyor. Bu paketler spam backlink çalışmaları olduğu için web sitenize ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekli.

Backlink Çeşitleri

SEO uzmanları backlinki çok fazla gruba ayırıyor. Ancak en temelde backlink çeşitleri 2 grupta incelenir. Bunlardan biri text link, anchor ve URL gibi yazı halinde olan backlink çeşididir. Bir diğeri ise image backlink gibi yani resimlerden verilen backlink çeşitleridir. Her ikisi de sağlıklı şekilde backlink verilmesini mümkün kılıyor.

  • Yazı halinde olan backlinlerde kelime veya kelime gruplarına backlink eklenebiliyor istenirse direkt URL de eklenebiliyor.

Ücretli Ve Ücretsiz Backlink Paketi Alma Yöntemleri

Ücretsiz backlink paketi almak;

Ücretsiz backlink paketi almak için ilk önce bilmelisiniz ki çok emek harcamak gereklidir. Her ücretsiz backlink yöntemini denememeniz gerekir. Genellikle işe yarasa da web sitesinin kaliteli olması ve spam yememiş olmasına dikkat etmekte fayda var.

Ücretsiz backlink almak için denenen ilk yol sosyal medyadan alınan backlinktir. Bunun yanı sıra forum sitelerinden backlink almakta, tıklanma oranının fazla olacağından web sitenizdeki yoğun trafik için fazlasıyla faydalı olabilir. Sözlük sitelerinden backlink almakta oldukça yararınıza olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus içerikler formata uygun bir şekilde olup, linklerin silinmeyeceğinden de emin olmanız gerekmektedir. Çünkü silinen linkler web sitelerine ciddi zararlar verebilmektedir. Diğer bir öneri blog siteleridir. Blog sitelerinden backlink almakta oldukça yararınıza olacaktır.

Bunlar dışında haber siteleri, makaleler ve üniversite web sitelerinden ücretsiz backlink alma imkanları vardır. Bunlar hem güvenilir hem de kaliteli ücretsiz backlink olarak geçmektedir.

Dolayısıyla yukarıda bahsedilen ücretsiz backlink alma yöntemler için ciddi bir emek sarf edilmesi gerekiyor.

Ücretli backlink paketi alma;

Ücretli backlink paketi alma yöntemlerine gelince, kaliteli içerikleri bulunan herhangi bir web sitelerinden  ve kendi web sitenizle uyumlu içeriklere sahip web sitelerinden backlink alabilirsiniz. Ancak ücretli backlink paketi alacağınızda doğal gözükmeye önem vermelisiniz. Ücretli backlink paketi alınırken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus kontrolsüz bir şekilde ücretli backlink paketi alımı yapılırsa web sitenizin ciddi zarar göreceğidir.