WEB TASARIMI

WEB Tasarımı Nedir?

Web tasarımı, kişi veya kurumların dijital platformlarda tasarım ve içerik düşüncelerinin bir amaç için belli kurallar tarafından yönlendirilip, düzenlenip bazı kodlamalar ve programlarla birlikte dijital ortamda yazılıma dönüşmesidir.

Bu işlemler bittikten sonra ürün olarak ortaya aktif bir web sitesi çıkar. Artık web siteniz hazırdır. Ziyaretçiler çeşitli arama motorları kullanarak web sitenizi görüntüleyebilirler. En basit haliyle web tasarımı budur.

Tasarımın her alanında olduğu gibi web tasarımda da önemli olan unsurlar bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

  • Düzen : Kullanılacak olan tüm içeriklerin yani metin ve görsellerin belli bir düzende olması gerekmektedir. Ziyaretçilerin web sitenizde daha uzun kalması için aranan bilgiye hemen ulaşma ve özgün, kaliteli bir içerik olması önemlidir.
  • Renk : Renk seçimi müşteriye bağımlı olmakla birlikte kişinin veya kurumun temsil ettiği renklerden de oluşabilmektedir. Bu renkler siyah-beyaz olmakla birlikte web sitesi uyumlu renklerde olabilir.
  • Grafikler : Sayfanın hızını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde grafiklerin görsellerle, logolarla veya simgelerle kullanılması önemlidir.
  • Fontlar : Web sitesi tasarım kalitesinde yazı tipleri oldukça önem taşır. Web sitesi için kabul gören fontların tercih edilmesi, çoğu web tarayıcılarında ‘’web-güvenli yazı tipleri’’ olarak bilinen fontları okunaklı bir şekilde görüntüleyebilir.
  • İçerik : Görsel ve metinlerden oluşur. Kaliteli bir içerik, kullanıcılarda ilgi oluşturur. Dolayısıyla web sitenizde daha çok vakit geçirirler. İçerik hazırlarken, anahtar kelimelere dikkat edip, SEO uyumlu içerik hazırlamaya özen gösterilmelidir.

Kaliteli Web Tasarım Oluşturmak

Günümüzde ulaşabileceğimiz her şeye, arama motorları sayesinde bulabildiğimiz üstelik hayatımızda önemli bir yere sahip olup, günden güne yaygınlaşan web sitelerinin kaliteli ve aktif olması için bazı unsurlar vardır. Bunlar:

  • Navigasyon : Web sitenizi ilk kurduğunuz zaman navigasyon araçları, kullanıcıların arama motorlarında nasıl arama yaptıklarına dikkat etmelisiniz. Kullanıcılar için, kolay ve verimli olması çok önemlidir.
  • Multimedya : Tasarım ve içeriğinizde sadece yazılar olması biraz yetersiz kalabilir. Bunun için web sitenizle alakalı görseller, videolar hem kullanıcıların dikkatini çeker hem de web sitenizde durma süreleri artar.
  • Uyumluluk : Web sitenizin doğru görüntülenmesini arttırmak, arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamak için uyumluluk önemlidir. Uyumluluk için farklı arama motorlarında sorunsuz çalışan web siteleri tasarlamaya özen gösteriniz.
  • Teknoloji : Her gün gelişen teknolojiyle beraber bunu takip etmeniz kaliteli web tasarımı için önemlidir. Teknolojiye yönelik sürdürülebilir içerik ve tasarımlar kullanıcılarda merak oluşturur. Web siteniz için ise yeni ve özgür bir hava verir.
  • İnteraktif : web sitenize kullanıcılarında yazabileceği bir platform oluşturun. Bu soru cevap, yorum şeklinde olabilir. Bu şekilde kullanıcı katılımıyla beraber  web sitenizde yoğun ziyaretçi trafiği oluşturabilirsiniz.

Kurumsal Web Tasarım Nedir?

Kurumsal web tasarımı, temelde bir kurumun dijital platformdaki kimliğidir. Bunlar kurumun logosu, kartviziti, amaçları, verdikleri hizmet ve hedef kitlelerinden oluşur. Bu yüzden kurumsal web tasarımı, doğru ve düzgün şekilde kullanıcılara yansıtılmalıdır.

Tasarımı ve içeriği yapılacak web sitesinin kurumu yansıttığı için tasarımdaki düzen, renkler ve yazı fontları gibi detaylara önem verilmelidir. Böylelikle kurumsal web tasarımı, kullanıcılar için etkili olmaktadır.

Kurumsal Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kurumsal web tasarımı hazırlık aşamasındayken diğer kurumların tasarım ve içeriğine bakılarak önce taslak aşaması yapılır. Tasarım firmanın amaçlarına ve hedef kitlelerine uygun olacak şekilde uzman bir SEO yardımıyla üzerinde çalışılır. SEO uzmanı olan kişi anahtar kelimeler ve bazı programları kullanarak web sitenizi ön sıralara taşımaktadır. Bu da web sitenizde ziyaretçi trafiğini sıklaştırmaktadır.

Kurumsal Web Tasarımda Olması Gerekenler

Modern Bir Arayüz :

Trendleri takip edip, kurumun niteliklerini de kullanarak ölçü bozulmadan kurumsal web tasarımda modern bir arayüz olması gereklidir.   

Responsive Tasarım :

Kurumsal web siteniz tüm cihazlardan rahat erişilebilir olmalıdır. Dolayısıyla responsive olmalıdır.

İletişim Formu Ve Google Map :

Kurumsal web sitenizde, kuruma ait kullanıcıların kolay erişebileceği iletişim bilgileri bulunması gerekmektedir. Bunlar e posta adresleri, telefon ve Google Map haritası yardımıyla adres eklenmelidir.

Hakkımızda Kısmı :

Kurumsal web sitelerinde hakkımızda kısmı olmazsa olmazlardandır. Misyon ve vizyonu açıklayıp böylelikle kullanıcılar için güven oluşumu sağlarsınız.

Kurumsal SEO Çalışması :

Kurumsal web sitelerinde olmazsa olmaz ikinci kısım SEO çalışmaları kısmıdır. Bu nokta önemlidir çünkü arama motorlarında web sitenizin üst sıralarda yer almasına olanak sağlar.

Sosyal Medya Hesapları :

Günümüzde hayatımızın bir diğer parçası olan sosyal medya, kullanıcıların size kolaylıkla ulaşması için gereklidir. Bu yüzden kurumsal web sitenizde sosyal medya hesaplarınızı eklemeyi unutmayınız.

Web Sitesindeki Hız :

Web sitenizin hızlı olması için hızlı bir sunucuda bulunması gerekmektedir. Böylelikle kullanıcılar için kolay erişim imkanı elde edersiniz.

Özgün İçerik :

Kurumsal firmalar, kendilerini doğru ifade eden ve amaçlarını içeren özgün bir içerik tasarlamak zorundadır. Kullanıcılar başka bir yerden alıntı yapılmış, kopyalanmış içeriklere güvenmekte problem yaşarlar. Dolayısıyla özgün içerik bu anlamda güven verir ve önem taşır.